top of page

Britské mačky a ich povahy

Aktualizováno: 8. 10. 2022

Ako prvý článok, vyslovene venovaný iba britskému plemenu, som sa rozhodla napísať o povahách tohto plemena. Táto téma by si veru zaslúžila aj podnadpis: MÝTY A LEGENDY POVAHY BRITSKEJ MAČKY :D :D :DÚvod by som venovala mnohému citovaniu návštevníkov výstav či záujemcov o mačiatka britskej mačky: "pokojné mačky, lenivé mačky, nekontaktné mačky..." a takto by som mohla pokračovať, ale pre príjemné pokračovanie v písaní, si nebudem dvíhať tlak :D.


Aká vlastne je v skutočnosti britská mačka?


Nuž, neviem čím to je, ale ja chovám asi iné britské mačky ako moji kamaráti chovatelia, alebo je to jednoducho našou domácnosťou a tým ako sa im venujeme :D, neviem, no môžem k tomu iba dodať, že sme buď divní, alebo jednorožci medzi briťákmi :D :D :D

Mám doma 6 mačiek, aj kastrátov, bývalé chovné mačky, ale aj chovné mačky. Každá naša mačka má úplne inú osobnosť, ale s úplne odlišnou povahovou charakteristikou. Keď na výstave prezentujem našu mládež a počujem od návštevníkov pojem pokojné plemeno, tak sa mi hneď vyčarí úsmev na perách.


Samozrejme v rámci genetiky nesie každá mačka nejaké povahové črty, ale veľmi záleží na tom, z akého prostredia si mačiatko prinesiete a ako ho ďalej vychovávate.


Pre príklad Vám popíšem našu mačaciu mládež:

  • Merlin: asi osud, pre Merlina si neprišli dve rodiny, ktoré si ho rezervovali, ako keby čakal na nás a úprimne môžem povedať, že to bol už blázonko a čertík od malička. Stále sme sa hrali, naháňali a vďaka svojej inteligencii a výmyselnosti si získal aj Vás. Medzi Merlinove najväčšie huncútstva patrí: otváranie skriniek; otváranie mraziaku; pustenie mikrovlnky; radiátor a pridávanie tepla (nebojte, už máme poistky); no a pri splne mesiaca to je konečná, v noci chodí po byte a rozpráva sa sám so sebou. Fontána pre mačky u nás dlhšie ako tri mesiace nikdy nevydrží, lebo vždy keď príde balík a ja ju montujem, sedí pri mne, sleduje ma a ako náhle ju spustím, do pol hodiny ju rozmontuje :D. Miluje loptičky, pierka, česanie a najmä číhanie na vtáčikov na balkóne. Mlsky si príde vypýtať aj niekoľko krát za sebou, najmä keď sa v kuchyni vystriedam s maminou a robí sa, že veď ja som dnes ešte nič nedostal. Musím vyzdvihnúť jeho mačaciu inteligenciu, nakoľko je naozaj veľmi šikovný, aj keď niekedy to ide až na nervy. Aby som ale Merlinkovi nekrivdila, okrem toho, že je takýto akčný, tak je najväčší dobráčisko v našej domácnosti, či doma, či na výstave psychická podpora ostatných, dokonca i krv už bol darovať, naozaj má veľké srdce a len vďaka nemu máme doma taký skvelý team...

  • Roxanka: aj keď je Roxanka Merlinova neter, ako keby povahovo ani ku nemu do rodiny nepatrila. Naša Roxanka je taká blondínečka, salámistka, pohrá sa aj sama aj v kolektíve, ale iba keď ona chce, no proste taká cukrová vatička naša, flegmatik ako delo naozaj. Keď ale máme doma mačiatka, je z nej starostlivá teta, ktorá okrem toho, že kradne mačiatkovské granule, tak sa detičkám aj venuje a vedia sa nádherne spolu hrať. Spávať chodí tak správne ako dôchodca, môj nebohý starký zvykol používať slovné spojenie: chodí spávať so sliepkami :D, miluje papať a lásku k nám vyjadruje tým, ako príde zahundrať poď ma hladkať. Jedinečná je aj v budíčkoch, keď je hladná... skočí nám na hladné brucho a spustí :D. Ale celkovo teda, je taká salámistka a ako hovorí naša mamina: najposlušnejšia mačička domácnosti :D

  • Francess: nuž naša Frany keďže má aj meno po Francess z Hriešneho tanca, pre ňu jednoducho platí to: bejby nebude sedieť v kúte... Aj keď je kastrátka, tak chce byť na stupienku hierarchie čo najvyššie. Inak je to veľmi aktívna, až hyperaktívna mačka s nenormálne úžasnou šmajchlovacou povahou a jednoducho ju nesmiete prestať hladkať kým to neukončí sama. Dokonca je u nás doma má akúsi liečiteľskú funkciu. Keď je napríklad v noci mojej mamine veľmi zle, vždy ma príde zobudiť, aby som ju skontrolovala. Mamina ma reumatickú artritídu a keď má reumatické horúčky, vždy príde k nej, ľahne jej na miesto, ktoré ju bolí a lieči ju. Jednoducho, naša liečiteľka. Vždy má všetko pod kontrolou, je úžasná, zároveň trošku sem tam na chovné dievčatá žiarlivá, no aj tak je tou našou šéfkou.

  • Brad: áno, áno viem, Braduška som si jednoducho rozmaznala. Neskutočne maznavý, ľúbivý kocúrik, ktorý je proste v domácnosti veľký „mačo“ s medovou povahou: poď ideme sa hladkať a celú ma zato vyoblizuje. Ako postupne odchádzali mačiatka z vrhov do nových domovov, som sa zamilovala do tohto malého piškotíka. Prezývku dostal práve preto, že bol a aj stále je, taký okrúhly a tučnučký ako piškotka. Keď bol ešte v pôrodnici, no nebolo momentu, keď som ho chcela hladkať, alebo odvážiť, aby nepišťal. Frany ako starostlivá mamina poctivo sledovala, že čo s ním také dorábam, keď tak vrieska. Rástol neskutočnou rýchlosťou a postupne začal pri mne spávať a tie jeho oči a povaha... Je proste božský, chvostík ako anténka, stále rozpráva a stále niekoho oblizuje, je to proste môj piškotík aj keď meno dostal po Bradovi Pittovi.

  • Evelyn: ako hovorí moja mamina, prví traja sú skvelo vychovaní, lebo ich vychovávala ona, Brad s Evelynkou a Keyluškou sú „rozpišťanci“, lebo som ich vychovávala ja... Evelynka je jednoducho sladká princezná, ktorá je hyperaktívna, veľmi hráva a veľmi maznavá, miluje nosenie na rukách a má rada asi všetky druhy hračiek. Dievča s veľkými očkami. Láska na prvý pohľad. Kde bolo tam bolo, veľa šťastia z toho bolo... alebo ako povedal Shakespeare: "Nech oči za mňa všetko povedia." Moje srdce je veľmi šťastné a hrdé. Predstavujem Vám môj sladký sen, krásnu princeznú, najkrajšie mačiatko na svete - našu rozkošnú lásku Evelyn.Táto princezná si získala naše srdcia v celej rodine.

  • Keyla: Ako som už písala v predstavení mojej mládeže, Keylušku k nám privial jednoducho osud splnených prianí. Dlhosrsté britky samozrejme vyžadujú väčšiu chlpovú starostlivosť, no a čo sa týka povahy, áno áno proste shadedka. Maznavá, inteligentná, veľmi komunikatívna, dokonca skvelo využíva aj reč pohľadom, jednoducho vie, aká je krásna a k tomu sa hodí aj jej povaha. Proste veľká princezná, ktorá miluje pozornosť, hladkanie, nekonečné hranie a keď sa chce a hneď hladkať, tak naozaj musíte HNEĎ :D.

  • Hectorko: mačiatko, ktoré zostalo doma, ako budúci chovný kocúrik, nástupca svojho tatina Braduška, výzorovo celý ocino, povahovo blázonko po mamine Keyluške. Okrem toho miluje šmajchľovanie a teda inteligentný je poriadne, bude podľa mňa z neho ďalší inžinier ako ujo Merlin :D :D :D uvidíme, čo z neho vyrastie, no už teraz môžem povedať, že je naozaj výnimočný...

Rozdiely vo farbách


Môžem povedať, že mám doma plnofarebné britské mačky a strieborné tieňované britské mačky a v rámci povahy je medzi nimi jeden zásadný rozdiel: shadedky sú určite viac mojkavejšie, hravejšie, ale zároveň aj tvrdohlavejšie. Sú veľmi inteligentné a keď si shadedka povie, že bude po mojom, jednoducho je tvrdohlavá a musí byť po jej. Určite sa toho nemusíte báť, sú to neskutoční spoločníci, mojkáči a keď sa s nimi rozprávate a vychovávate ich, budete mať doma to najväčšie šťastíčko na svete.

Naozaj, ale treba vyberať mačiatko z dobrého prostredia a aj sa venovať výchove. U nás doma sú napríklad všetci naučení, kam môžu ísť, kam nesmú ísť a ako príklad uvediem stôl v kuchyni. No nebudeme sa tu teraz tváriť, že mačka nevie vyskočiť na stôl, no pokiaľ máte miesta, kam nechcete, aby mačka skákala, dá sa všetko naučiť (výchove sa budeme venovať v samostatnom príspevku). Počas roka mávame textilný obrus v kuchyni, iba na Vianoce a Veľkú noc a celoročne máme v kuchyni obrus z PVC (v kuchyni nejeme), takže proste ráno vždy len pretriem stôl sanytolom. Naše mačky sú naučené, že pokiaľ je na stole obrus PVC môžu na ňom byť, ale pokiaľ je na stole textilný obrus ani jeden tam nemôže ísť. V rámci hrania napríklad pani Silvinka, ktorá má od Banshee a Daphne, naučila obe mačičky aportovať loptičky. Čize stačí sa mačičkám venovať, žiadne také moja mačka rozbila a urobila toto a hento, NIE, keď sa im krásne venujete, budete mať naozaj harmonickú domácnosť a krásny mačací život.


Takže všetko nie je len genetika, ale aj prostredie, z ktorého mačiatko pochádza a ďalej Vaša výchova.68 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page